VÝRAVA POD PAĽBOU


VÝRAVA POD PAĽBOU

Minimálne viac ako tri a pol tisíc návštevníkov už vie kde je obec VÝRAVA v okrese Medzilaborce. Pri tejto rekordnej účasti sa tu v sobotu 20. apríla 2013 odohralo v poradí tretie vojensko-historické podujatie KARPATY 1914/1915, jedinečné svojho druhu na Slovensku aj v strednej Európe, ktoré je tradičnou udalosťou organizovanou Klubom vojenskej histórie Beskydy s medzinárodným charakterom.

 

Samotnej moderovanej bojovej ukážky sa zúčastnilo okolo 150 vojakov v dobových uniformách zo šiestich krajín. V hodinu a pol trvajúcej ukážke sme mali možnosť vidieť kľúčové momenty bitky o kóty pri obci Výrava spred takmer 100 rokov, ktoré trvali niekoľko dní až týždňov v časoch najťažších bojov. Scenár bol zostavený na základe archívnych dokumentov a odohral sa v priestore autentického bojiska. To všetko bolo doplnené dobovou hudbou, čo celé podujatie ešte viac umocňovalo v jedinečný zážitok.
Nechýbala poľná nemocnica, pozície delostrelectva, rádiotelegrafické vybavenie, mínomety či ťažké guľomety. Hlavným lákadlom podujatia bol ruský 76 mm poľný kanón vz. 1902, ktorý sa taktiež zapojil do samotnej ukážky bojov. Sprievodným podujatím bola súťaž o najlepšie typicky vojenské jedlo spojené s ochutnávkou.


Počas celého dňa tu samozrejme nechýbal ani propagačný stánok Ozbrojených síl Slovenskej republiky, zastúpený Regrutačnou skupinou Prešov od Personálneho úradu OS SR. Jej príslušníci odpovedali na množstvo otázok týkajúcich sa nielen štátnej služby. Mnohí z návštevníkov využili jedinečnú príležitosť odfotografovať sa s nepriestrelnou vestou a prilbou na hlave. Táto aktivita otestovala aj samotnú výdrž regrutátorov pri toľkých návštevníkoch. Súčasťou akcie bola aj tombola, v ktorej nemohli chýbať prezentačné predmety s logom rezortu. Samotné podujatie priťahuje z roka na rok viac a viac fanúšikov, už teraz sa tešíme na to budúcoročné.


VÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOUVÝRAVA POD PAĽBOU

Autor: čatár Alojz MIKULA , Foto: autor - Dátum: 24.04.2013
Čítanosť: 19895
Verzia pre tlač

Skočiť na menu