Kurz ochrany človeka a prírody v Trnave


Kurz ochrany človeka a prírody v Trnave

Trnava 28. máj 2013, krásne ráno. Študenti strednej odbornej školy automobilovej v Trnave sa schádzajú v mieste stretnutia na kamennom mlyne v Trnave. Počasie nám výnimočne praje. Žiaci nižších ročníkov majú počas maturitných skúšok štvrtákov relatívny kľud. Môžu sa venovať aj iným náučne zážitkovým alebo športovým aktivitám. V tejto oddychovej lokalite Trnavy príslušníci Regrutačnej skupiny za pomoci vojakov z Dopravného práporu Hlohovec priblížili študentom ich prácu.


KOČAP (Kurz ochrany človeka a prírody) má úspech medzi mladými študentmi, pretože sa na ňom dá oboznámiť s nie bežnými prostriedkami a informáciami. Pripravených bolo 6 pracovísk. Zdravotníci odprezentovali v krátkosti zdravotnú prípravu, kde priblížili študentom prvú pomoc pri najčastejších možných zraneniach vojakov či už v mieri, alebo počas bojovej činnosti.

Na pracovisku streleckej prípravy bola možnosť naživo vidieť, okúsiť váhu, ako sa aj dozvedieť sa niečo zaujímavé o prinesených zbraniach ako aj bojovej výstroje vojakov. Nesmel chýbať samopal Sa58V, guľomet UG59Ľ, pištoľ Pi82, nepriestrelná vesta, nosný modulárny systém a nepriestrelná kevlarová prilba.

Ďalšiu skupinku riadili vojaci s pripravenými prostriedkami individuálnej chemickej ochrany. Tu bola možnosť odskúšať si plynové masky alebo protichemickú súpravu JP-75 A. Následné stanovisko oživilo v pamäti dávne informácie z geografie, kde bolo vojakmi zopakované ako sa narába s mapou, buzolou, mapovými značkami a hlavne ako sa orientuje v teréne. Na stanovisku sebaobrany vojaci predviedli základné pohyby pri strete s nepriateľom.

Keďže sa jedná o študentov automobilovej odbornej školy, ktorá vychováva budúcich odborníkov v automobilovom priemysle, zaujala ich vojenská technika. Vodiči, vojaci Dopravného práporu sa prejavili ako zdatní odborníci a odpovedali na otázky o technických údajoch, možnosti využitia vozidla Tatra 815 a vozidla AKTIS používaných Ozbrojenými silami.

Na stanovisku regrutačnej skupiny Trnava boli od prezentované podmienky vstupu do OS SR a následná činnosť pri prípadnom záujme stať sa profesionálnym vojakom.

Regrutačná skupina Trnava so sídlom na Bottovej ulici č. 4 v Trnave ponúka kompletný personálny servis pri prijímaní nových profesionálnych vojakov a vojačiek do radov Ozbrojených síl.


Kurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v TrnaveKurz ochrany človeka a prírody v Trnave

Autor: čatár Bc. Andrej Žilík , Foto: nadporučíčka Mgr. Mária Sliepková - Dátum: 29.05.2013
Čítanosť: 21478
Verzia pre tlač

Skočiť na menu