BOJE NA HRONE – TEKOV 2013


BOJE NA HRONE – TEKOV 2013

 V poslednú júlovú sobotu ožila v Starom Tekove pri Leviciach vojnová história. Organizátori podujatia pripravili pre návštevníkov skutočný historicko-vojenský zážitok. Tri stovky dobrovoľníkov z klubov vojenskej histórie si spolu s niekoľkými tisícmi divákov v Starom Tekove pri Nitre pripomenuli historické boje, ktoré sa odohrali na Hrone počas druhej svetovej vojny. Nadšenci rekonštrukcií bojov zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Rumunska, vyzbrojení dobovými zbraňami, ľahkou i ťažkou pásovou technikou, predviedli ukážku bojov medzi Červenou armádou a Nemcami na miestach, kde sa v marci 1945 začala bratislavsko-brnianska operácia.

Organizátori pripravili veľmi zaujímavý a pestrý program. Návštevníci mohli vidieť statické a dynamické ukážky OS SR, činnosť mechanizovanej čaty na vozidlách BVP-2, boj zblízka, zneškodnenie nebezpečného páchateľa pohotovostným útvarom, zásah poriadkovej polície proti demonštrantom, likvidácia bomby policajným pyrotechnikom, ukážky výcviku a bojová činnosť Klubu 1. prieskumného práporu, defilé historickej techniky Wehrmachtu, Červenej armády a Armády Spojených štátov. Vrcholom podujatia bola rekonštrukcia historických udalostí z II. svetovej vojny, ktorá sprítomnila skutočné boje na Hrone z marca 1945.

Medzi sprievodné aktivity tohto podujatia patrila aj prezentácia OS SR. V rámci tejto aktivity sa potenciálni uchádzači, v stane Regrutačnej skupiny Nitra, dozvedeli o histórií, úlohách a poslaní OS SR.. Zároveň im boli poskytnuté informácie o podmienkach vstupu do OS SR a možnosti štúdia na AOS L. Mikuláš. Veľký ohlas vyvolalo maľovanie tvárí maskovacími farbami, ako to robia skutoční profesionálni vojaci. Tí odvážnejší mali možnosť si vyskúšať modulárny systém a odfotiť sa v bojovej veste a prilbe. Malí výtvarníci preukazovali svoje umenie pri kreslení obrázkov s vojenskou tématikou, za čo boli odmení malou pozornosťou formou propagačného predmetu a diplomu. V spolupráci s príslušníkmi VÚ 2207 Levice, boli organizované zaujímavé súťaže, medzi ktoré patrili: sed-ľahy a kľuky za 30 s, prekážkový beh s modulárnym systémom, hod loptičkami na terč, hod granátom a slalom s futbalovou loptou. Veľkou atrakciou bolo poľné kino, v ktorom si záujemcovia mohli pozrieť filmy s tématikou OS SR.
Prezentácia Regrutačnej skupiny Nitra sa stretla s veľkým záujmom a ohlasom u zúčastnenej širokej verejnosti.


Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013Boje na Hrone – TEKOV 2013

Autor: kpt. Ing. Milan KUBIZNIAK , Foto: kpt. Ing. Milan KUBIZNIAK - Dátum: 29.07.2013
Čítanosť: 31526
Verzia pre tlač

Skočiť na menu