Poďte s nami na hranice


Poďte s nami na hranice Pri príležitosti štátneho sviatku a 26. výročia „Dňa boja za slobodu a demokraciu“ sa dňa 17. novembra 2015 konalo v priestoroch vojenského bunkra BS-8 na Kopčianskej ulici v mestskej časti Petržalka – Bratislava spomienkové podujatie „Poďte s nami na hranice“.

Organizátor a predseda občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“ pán Miroslav Košírer v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava, Miestnym úradom Kittsee, Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy a Ozbrojenými silami SR pripravili pre návštevníkov bunkra autentický priebeh stráženia štátnej hranice.

17. november 1989 znamenal pád komunistického režimu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva došlo v Prahe na Národnej triede k veľkej demonštrácii, ktorej brutálne násilné potlačenie odštartovalo prelomové politické zmeny v krajine. Nežná revolúcia poslala do minulosti 40. ročný totalitný režim a otvorila dvere demokracii.

Po zaznení štátnej hymny a úvodných slovách pozvaných hostí, ktorí priblížili obdobie pred Nežnou revolúciou sa všetci presunuli k pripraveným ukážkam, ktoré moderoval Miroslav Minár redaktor RTVS.

Prvou bola ukážka stráženia štátnej hranice Pohraničnou strážou a zmarenie úteku narušiteľa ostro stráženej hranice pred totalitným režimom za slobodou. Ochrana hranice bola postavená nad hodnotu ľudského života, čo v praxi znamenalo zmariť útek cez hranicu aj za cenu usmrtenia. Ukážkou prispeli príslušníci Vojenskej polície z odboru policajného výkonu Bratislava spolu s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia.

A samozrejme nesmelo chýbať slávnostné strihanie ostnatého drôtu s trikolórami symbolizujúci pád Železnej opony, ktorý si prítomní odnášali ako trofej.
Návštevníci si mohli pozrieť i priestory bunkra BS-8 v ktorom sú vystavené aj historické dokumenty „vraždy na hranici“ a zároveň sa dozvedieť jeho celú históriu od budovania až po súčasnosť.

Príslušníci Regrutačnej skupiny Bratislava pripravili statickú ukážku nosného modulárneho systému, ktorý si návštevníci mohli vyskúšať a zároveň sa dozvedieť informácie o súčasných Ozbrojených silách SR.


Poďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranice

Autor: rtn. Mária BALÁŽOVÁ, RSk BA , Foto: Miroslav KOŠÍRER - Dátum: 18.11.2015
Čítanosť: 5527
Verzia pre tlač

Skočiť na menu